Do Prahy přiletěl tibetský duchovní vůdce dalajlama

Do Prahy v sobotu dopoledne přiletěl na třídenní návštěvu tibetský duchovní vůdce dalajlama. Pozval ho bývalý prezident Václav Havel. S dalajlamou se Havel, který je známým bojovníkem za lidská práva, v Česku potkal už několikrát. Naposledy to bylo před dvěma roky na konferenci o stavu demokracie v Asii. Tibetský duchovní přijel do české metropole právě v Den lidských práv.
Dalajlama má v třídenním programu například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tématem budou mimo jiné postoje čínského disidenta Liou Siao-poa, který loni obdržel Nobelovu cenu míru, a vývoj v jeho zemi. Debaty se zúčastní rovněž Havel, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, přední čínský disident Jang Ťien-li či spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv Stéphane Hessel.
Široká veřejnost se s dalajlamovými názory bude moci seznámit na veřejné přednášce o hledání štěstí v nejistém světě, která se bude konat v Kongresovém centru v Praze. Výtěžek z akce půjde na podporu tibetské školy. Zdroj: čtk