Čína se vrhla na tibetské umělce

Úřady v okupovaném Tibetu zahájily kampaň proti zástupcům tamní kultury. Vězněni jsou spisovatelé, básníci i populární zpěváci. Aktivisté tvrdí, že jde o nejhorší pronásledování intelektuálů od neblaze proslulé kulturní revoluce.

TAŠI DHONDUP. Populární zpěvák veřejně zpíval to, co si většina Tibeťanů myslí. Dostal za to 15 měsíců pracovního lágru.

„Okupace, odpírání svobody pro Tibet, to jsou muka vpravdě hrůzná.“
Slova téhle písně nejsou žádný „čajíček“. Tak jednoznačně pojmenovat skutečnost, to si třeba v komunistickém Československu veřejně nedovolil nikdo.

Taši Dhondup ano. V ujařmeném Tibetu, za mnohem tvrdších podmínek, než byla husákovská normalizace.

A populární tibetský zpěvák zašel ještě dál, slova jiné jeho písně lze chápat jako výzvu ke vzdoru: „Stateční vlastenečtí hrdinové obětovali své životy Tibetu.
Bolí mě srdce, když na ně myslím, slzy zalévají mé oči.“
Za verše do kriminálu

V jiném svém songu prý interpret vyzývá k návratu do země dalajlamu, v očích čínského režimu úhlavního nepřítele. Jistě, ty verše nejsou milostná lyrika, jsou vyzývavé, provokující, ale aby stály svého pisatele svobodu? V Tibetu a koneckonců i v Číně je to běžná praxe.

Taši Dhondup byl nyní odsouzen k patnácti měsícům v pracovním lágru. Všeho schopní bachaři ho tam v nelidských podmínkách budou „převychovávat“ krutou dřinou. Prý za podněcování k rozštěpení národa.

Další informace v článku na iDnes.cz